می‌خواهم در مسابقات جهانی خودی نشان دهم

می‌خواهم در مسابقات
می‌خواهم در مسابقات جهانی خودی نشان دهم

«امیررضا شهروش» نامی است که این روزها در بسکتبال قزوین زیاد شنیده می‌شود و همه جا صحبت از جاه‌طلبی این بسکتبالیست ریزنقش و خوش‌تکنیک قزوینی‌هاست. امیررضا با تیم ملی جوانان در آسیا آقایی کرد تا امروز او را با مدال خوش‌رنگ طلا در دیار مینودری رویت کنیم. پسر عرصه توپ و تور قزوین جواب اعتماد «محمدرضا نوری»، سرمربی تیم ملی بسکتبال جوانان کشورمان را به‌خوبی در زمین داد تا از همین حالا بلیط خود را برای مسابقات جهانی مصر اوکی کند.رویاپردازی‌های آقای خاص بسکتبال قزوین که از حضور در هفت‌الماس در لیگ ملی و سوپرلیگ شروع و با تیم دسته یکی ری ادامه یافت، حالا با پوشیدن پیراهن تیم ملی و قهرمانی در آسیا وارد فاز جدیدی شده و امیررضا پلان‌به‌پلان راه موفقیت را در پیش گرفته است. پسر شماره یک بسکتبال قزوین که نگاه‌ها روی او زوم شده، حالا علاقه‌مندان خاص خودش را پیدا کرده و هیچ بعید نیست برای فصل آینده سر او میان تیم‌های مدعی لیگ دعوا شود. پس‌‌ازاینکه امیررضا و رفقا که تالار بسکتبال مجموعه ورزشی آزادی تهران را به فستیوالِ پایکوبی و خوشحالی خود و هواداران تبدیل کردند در برگشت به قزوین، تا قهرمانی‌شان از آب‌وتاب نیفتاده بود با او هم‌کلام شدیم.

 اصلا چه شد که نامت در جمع شاگردان محمدرضا نوری قرارگرفت؟
حضور من در تیم ملی به مسابقات قهرمانی کشور برمی‌گردد که در آنجا استعدادیابی شدم و به‌عنوان تنها نماینده قزوین به تیم ملی راه یافتم و پس‌از آن هر دو ماه یک بار به‌مدت یک هفته اردو داشتیم که این اردوها سه ماه قبل از مسابقات، به‌طور منظم هرروز برگزار شد که خوشبختانه نتیجه هم داد و توانستیم قهرمان شویم.

 تیم ملی با عملکردی نوسانی فاتح آسیا لقب گرفت؛ درباره باخت به چشم‌بادامی‌های کره و ژاپن و گرفتن انتقام آنها و سطح فنی مسابقات بگو.

چین سه دوره قهرمان این مسابقات شده بود و قوی‌ترین تیم این رقابت‌ها محسوب می‌شد که سه ماه در اردوی آمریکا حضور داشتند و ما در نیمه‌نهایی با اختلاف سه امتیاز به این تیم باختیم که پس‌از آن راه ما برای صعود هموار شد و برد کره و ژاپن در دیدارهای انتقامی شیرینی قهرمانی ما را مضاعف کرد.

 دلیل نمودار سینوسی عملکرد تیم ملی در این رقابت‌ها چه چیزی می‌تواند باشد؟

به نظرم دلیل این باخت‌ها فقط یک اتفاق بود چراکه لبنان سه هفته داخل مصر اردوی تدارکاتی برپا کرد، ولی ما تدارک مناسب برای این رقابت‌ها ندیده بودیم و بازی‌های نخست به‌مثابه بازی‌های تدارکاتی برای ما بود که خوشبختانه هر طور بود از گروه خود صعود کردیم. در دور حذفی هم چالش سختی با چین داشتیم و در نیمه‌نهایی از کره و در فینال هم از ژاپن انتقام گرفتیم که تماشاگران هم در این راه مشوق ما بودند.

 کدام تیم‌ها در مسیر قهرمانی شما دست‌انداز ایجاد کردند؟
ما مقابل تیم‌های شرق آسیا در سرعت مشکل داشتیم که با صحبت‌های آقای نوری و بائرمن، روند کار تیم تغییر کرد و درواقع تیم دیگری شدیم.

پلان بعدی برای شما میدان مصر خواهد بود، می‌توان از همین حالا شما را روی سکو دید؟
طبق صحبتی که آقای مشحون، رییس فدراسیون داشتند قرار شد بازی‌های تدارکاتی مناسب در اردوهای متعدد خارجی داشته باشیم تا بیشتر در جو بازی‌ها قرار بگیریم و در سطح جهانی آماده شویم که هدف‌گذاری ما هم قرار گرفتن بین 8تیم برتر جهان است که پس‌از فتح آسیا می‌خواهم در مسابقات جهانی هم خودی نشان بدهم.

 تا آن زمان کادر فنی چه تدابیری را برای موفقیت شما اندیشیده است؟
پس‌ازاینکه بازی‌ها به اتمام رسید کادر فنی یک ماه به ما استراحت داده که پس‌از آن مجددا اردوها از سرگرفته می‌شود تا در مسابقات جهانی هم سرافراز شویم.

 ما دکتر صفری را در جایگاه ویژه هنگام مسابقات رویت کردیم، ولی ایشان در مراسم استقبال آفتابی نشدند درکل استقبال از خودت را در فدراسیون و قزوین چطور دیدی؟
استقبال خوب بود حتی زمانی که مسوولان قزوین برای رهسپارکردن المپیکی‌های قزوین در هتل المپیک تهران حاضر شدند من را هم به این مراسم دعوت کردند که برایم جالب بود و دکتر صفری هم به نوبه خود از من حمایت کردند و چند باری در مسابقات ما حاضر شدند که حضورشان خیلی به من دلگرمی داد.

 هوای بسکتبال در قزوین آفتابی شده یا کماکان ابری است؟
معتقدم اگر تیمی در لیگ‌های کشوری از قزوین نباشد عملکردمان خیلی ضعیف است، ولی پتانسیل ما در این زمینه خیلی بالاست، تاجایی‌که بازی با مهرام در قزوین مقابل هفت‌الماس پرتماشاگرترین بازی ما را رقم زد؛ پس ما می‌توانیم در بالاترین سطح بسکتبال کشور باشیم چراکه تماشاگر اصلی‌ترین رکن بسکتبال است.

 امیررضا شهروش، چشم‌وچراغ این روزهای بسکتبال قزوین مطمئنا خواهان زیادی پیداکرده، برای فصل آینده از قزوین می‌روی یا نه؟
مسلما اگر از تیم‌های خوب پیشنهاد داشته باشم برای بازی به خارج از استان می‌روم، ولی اگر شرایط تیم‌داری خوبی در قزوین بود که در خدمت این تیم خواهم بود.
سعید رسولی

شنبه 6 شهريور 1395
14:56:24